Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Reconfigurare Piata Victoriei

41 posts, 24011 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Reconfigurare Piata Victoriei mradulescu

Deci poti reconfigura traficul in Piata Victoriei prin:
- redesenarea benzilor la sol
Eu am propus mai multe benzi dinspre Buzesti spre Victoriei/Lascar Catargiu/Aviatorilor, cu o separare a celor care fac stanga de cele care merg inainte sau dreapata...

- imbunatatirea semaforizarii
Introducerea de semafoare dedicate pentru 'stanga", astfel incat sa nu se depaseasca capacitatea "bufferelor" si sa nu se produca, in consecinta, alte blocaje.

Deci, in afara de pasajele subterane practic exluse din motive de trafic si estetice, mai are cineva vreo parere?

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei Serban

Piata Victoriei a primit o toaleta si urmeaza sa primeasca stalpi noi de iluminat.

Urmeaza lucrari mai ample (reconfigurare) sau nu se mai reconfigureaza nimic? Observati ca se planteaza stalpi inclusiv in parcare, deci cel mai probabil nu va disparea curand.











 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei Nightwolf

IN SFARSIT!! De cand asteptam momentul asta sa modernizeze reteaua de iluminat public in piata ... poate acum o separa de aia de semafoare...

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei survola

Şi dispar stâlpii aceia cu steluţe sovietice?

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei Nightwolf

Asa ar trebui ..

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei bekxy

Aşa arată noii stâlpi:







 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei mindmasster

Intrebare. Sper sa nu fie prea proasta

Nu se poate executa un alt pasaj subteran pe directia Kisseleff- Calea Victoriei/ Lascar Catargiu ?

Pe sub actualul pasaj si metrou. E la mare adancime si este prea costisitor nu?

Nu merita banuiesc.

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei andrei11

Ideea e ca la Piata Victoriei circulatia masinilor sa fie directionata pe inel si nu  prin centru...
Pentru ca :
- Ai pasaje din Nord pana la Arcul de Triumf. ( Sa spunem ca PPL e gata ).
- Obligatoriu trebuie sa faci pasaj la Arcul de Triumf.
- Dupa aceea la Piata Victoriei.
- Dupa aceea la Piata Romana ( proiectantii lui  M 2 au prevazut acolo gabaritul necesar pentru un pasaj subteran pe axa N - S ).
- Upsss  :!:  La Universitate va fi mai greu, e statia de metrou taman acolo ( de pe M 2 ).
- La Unirii ai pasaj.
Astfel vei avea - si nu e de dorit - o artera N - S de circulatie rapida, ceea ce va ingramadi tot traficul prin centrul centrului in loc sa se "scurga" prin cele 2 inele. Pasajul de la Nicolae Grigorescu in sensul acesta se construieste, fiind pe inel.

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei Nightwolf

mindmasster wrote:
Intrebare. Sper sa nu fie prea proasta

Nu se poate executa un alt pasaj subteran pe directia Kisseleff- Calea Victoriei/ Lascar Catargiu ?

Pe sub actualul pasaj si metrou. E la mare adancime si este prea costisitor nu?

Nu merita banuiesc.


Andrei ti-a raspuns dpdv etic si deontologic. Din punct de vedere tehnic si strategic citeste ce am scris eu prin primele pagini ale acestui topic ... ;)

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei Goldmund

mradulescu wrote:
Estetic... Cam cum ar arata niste "guri" de pasaj subteran pe Lascar Catargiu sau pe Calea Victoriei?


Cum sa arate? Cumplit!  De aceea in piata nu se va face nimic(alte tuneluri, pasaje supraterane, pfui!) mult timp, dupa cum sunt convins ca speri si tu.
In general, prin centrul orasului(asta insemnand  in interiorul primului inel Stefan cel Mare- Basarab- Tudor Vladimirescu- Piata Sudului, etc.)nu ar trebui sa fie lasati sa mai construiasca ceva de genul tunel/pasaj suprateran

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei andrei11

Goldmund wrote:
Cum sa arate? Cumplit!

Exagerezi...

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei zapacitu

Goldmund wrote:
mradulescu wrote:
In general, prin centrul orasului(asta insemnand  in interiorul primului inel Stefan cel Mare- Basarab- Tudor Vladimirescu- Piata Sudului, etc.)nu ar trebui sa fie lasati sa mai construiasca ceva de genul tunel/pasaj suprateran

100% de acord, cu conditia ca pe inel:
1. sa se circule (viteza medie de macar 15km/h)
2. se se poata intra (adica sa nu am coada de la televiziune pana la Perla)
3. sa se poata iesi (vezi viraj stanga de pe Stefan cel Mare in zona Perla-Obor sau Muncii-Dristor)

Oricum, cred ca divagam putin de la subiectul supraaglomerarii din Piata Victoriei.

 


Re: Reconfigurare Piata Victoriei Nightwolf

Vezi ca viteza medie in Bucuresti AZI e de 17km/h ... o am eu pe masina personala de 21 si eu nu merg in timpul zilei decat la munca in rest masina merge numai noaptea ...

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421898 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use