MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 480129 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54  ... 127
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei 133 313

Nu, PM trec prin conducta.  :twisted:
Eu am spus de la inceput ca e de apa (era evident, canalizari din otel (si sudat) mai rar spre deloc din motive de coroziune). Doar ca nu e apeduct, devine clar odata cu descoperirea (ca la inceput nu se distingea bine curbura data de diametru), e o conducta pentru riverani.
Cine vrea sa vada ce diametru poate avea un apeduct avea ocazia pe Pantelimon, am pus o poza din zona unei vane prin mijlocul verii la lucrari pe Pantelimon). Si tot pe otel evident, ca e sub presiune.
Canalizarile nu pot avea traiectorii asemenatoare apeductelor de la Bragadiru din motiv ca trebuie sa curga cat de cat "drept" spre caseta de la Dambovita.
Si canalizare la Bragadiru... mai rar. Parca prin Jilava sa zic ca nu este. Mai ales nu dinspre Bucuresti.
Probabil lumea se impiedica in aprecierea ca "posibil" la un apeduct sub presiune cu diametru 2 metri incercand sa isi imagineze o megapompa uriasa in capatul lui care sa injecteze apa. Dar in capatul lui nu este o megapompa uriasa (eventual cat magazinul Unirea) ci un set de cateva zeci de "pompite" mici in paralel.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei sab

Apeductul nu are nicio treaba cu statia propriu-zisa, ci avea treaba cu pasajul pietonal adiacent statiei, daca se facea. Si acea teava din fotografie este paralela cu statia (cum dealtfel a zis si guru), ori apeductul este oblic fata de statie. Deci este o teava tot de apa, dar nu apeductul.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

Apeductele, ca ie doua!
;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Prin "apeduct" noi am inteles cele 2 tevi pntru ca ele ar fi beneficiat de aceeasi rezolvare tehnica, asta daca cei cu banul  ar fi venit cu mălaiul. Am impresia ca si la "Carpati" sunt 2tevi, poate chiar aceleasi 2 tevi ca si in Dr. Taberei. ( Posibil sa ma insel ).
__________________
Am scris special tevi desi stie toata lumea ca sunt conducte. Sper ca se cunoaste diferenta intre tevi si conducte, asa cum cred ca se cunoaste diferenta intre roti dintate si pinioane.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei URANUS

La a treia portiune de PS armatura e gata, se asteapta betonul. La a patra (si ultima) mai e putin de sapat pentru a se putea turna egalizarea, conducta e out.

 



Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Goldmund

Am vazut ca se toarna ciment la greu, in acest context, poate spune cineva daca constructia acestei statii mai este in mare intarziere sau daca decalajul s-a diminuat.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei URANUS

La aceasta statie situatia se prezinta in felul urmator:

PM, barete - 100 %
PS - 75 %
Excavatii vestibul - 40 %
Planseu intermediar - 0 %
Excavatii peron - 0 %
Demontare tuneluri - 0 %
Radier, casetati, peron, etc. - 0 %

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei t530

Au inceput sa armeze din ultima portiune de PS

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei URANUS

La ultima portiune de PS avem asa:
Sapatura (pana la egalizare): ~100 %
Egalizare - 95 %
Armare - 30 %

Se excaveaza prin al doilea gol tehnologic, iar din ce se auzea din subteran in capatul dinspre Romancierilor se spargeau PM in zona de prindere a armaturii care de asemenea a fost adusa si depozitata in preajma acelei zone.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei merlin__wizard

Duminca au mai taiat 3-4 platani de pe centrul soselei in dreptul parcului - nu ca au mai ramas multi in urma. Stie cineva ce au avut cu ei ?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

Situatia la zi e asa:
Planseu superior betonat 87%
Sapatura sub planseul superior  72%

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei t530

Cateva informatii de la ora 08
* Devierea este aproape gata! S-a turnat asfalt peste ea.
* Se excava pamant din al 3 lea gol tehnologic

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei URANUS

Au adus armatura pentru planseu intermediar. Au inceput sa sape chiar si prin al patrulea gol tehnologic (cel dreptunghiular). Ultima portiune de planseu superior e armata cam 50 %.

 


Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421278 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use