MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 482590 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 127
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei aztec

Imaginea pasajului este putin modificata fata de imaginile de mai sus, o sa postez un update, nu neaparat si cel real implementat

 


  • budrom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei budrom

George wrote:
Si ce-i impiedica, mai exact?
Cineva care vine dinspre parc si vrea sa traverseze spre piata de ce nu ar putea folosi pasajul?...

Sau vorbim iarasi discutii?


Statistic, piata atrage trafic pietonal cu 10000% mai mult decat parcul, anual.
”Eu” cobor din 105 la Piata venind de la Valea Oltului, vezi in partea de jos a pozei, si ma deplasez ca pieton spre piata, crezi ca voi face un ocol sa intru in pasaj?
No way...
La fel, vin de la exchange office-uri sau de la covrigaria la guru si pe unde crezi ca voi ocoli...?
”eu” sunt Steaua lui David in poza, daca nu v-ati prins...


(pt cei cu ochelari de cal, eu NU fac piata acolo si m-am uitat pe ratb.ro, sa vad ce autobuze opresc acolo)
moghioros_apeduct4_262.jpg (198 KB; downloaded 3244 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei icee

Cam prost plasate accesurile adica scarile de acces. Mai util era sa fie axate pe diagonala intersectiei..  :geek:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei aztec

Pana una alta, asteptand o rezolutie mai buna, merge si asta pt a se vedea modificarea fata de cele de mai sus.
Acces la tramvai se va face, luminator.. sunt sceptic.
04. parc drumul taberei.jpg (42.86 KB; downloaded 3242 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Budrom, ma dai pe spate.
De unde esti tu pozitionat si pana la intrarea in pasaj sunt 20 respectiv 25 metri, adica taman cat un vagon de metrou / de cale ferata.
Daca nenea politistul o sa-ti dea amenda de fiecare data cand traversezi pe deasupra o sa te inveti sa parcurgi 40 respectiv 50 metri in plus.
Pentru handicapati exista scaun cu roti si insotitor, deci nu faci eforturi supraomenasti sa ajungi la scari. Sau poate chiar lift, pe care nu-l vad din pacate.
Vorbim discutii sa ne bagam in seama si ma iau si de la treaba din gara de pomana.
4-27-2013 4-43-20 PM.jpg (129.23 KB; downloaded 3207 times)

 


  • budrom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei budrom

:D
@andrei11
Tu pe la Univ. traversezi insotit?
Visezi...
Noroc ca nu hot. tu, ci altii cam ca tine, caci dupa tine s-ar pune turnicheti si in capul scarilor de acces in pasaj.
Daca se vor face intrarile in pasajul pietonal de aici altfel decat cele de la Univ, va fie o noua prostie a bravilor proiectanti romani, cei care nu-s pietoni niciodata. Umbla numai in suv...-uri.
Se vede ca ai mancat covrigi de la covrigaria aia fasneata...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei aztec

@budrom.
Unde e problema?
Accesele la piata si parc sunt bine plasate, idem si tip-top.
Problema ar mai fi cel de la "patinuar" ce ridica si cele mai mari probleme pt ca e cel care ar trebui sa subtraverseze apeductul.
Te intreb, oare nu asta ar fi si problema pt care e planificat asa...?
Oricum vad ca are 8 accese. Nu ajung?
Si statile RATB sunt ceva ....usor de mutat.

 


  • budrom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei budrom

@aztec
am facut un mic ”desen”, poate asa este mai usor de inteles.
eu zic ca accesele pasajului pietonal, gandite de proiectantii de metrou, au aspect de guri de metrou...
oare unde trebuie mutata statia lui 105 sensul spre ghencea?
:)

repet, este o prostie daca se vor face accesele in pasaj la asemenea distanta de intersectie si cu panta scarilor orientata opus intersectiei.
ma amuz mereu cand vad intrarea prin curtea Cet Grozavesti la statia M cu acelasi nume...
asa va fi si la parc drumul taberei, din pacate...
o MARE prostie...

Piaţa Moghioroş.jpg (304.45 KB; downloaded 3172 times)


chiar la ce adancime e apeductul, 3 m?
poate doar la acel acces, sa accept varianta metrorex, in functie de pozitia apeductului, desigur.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei aztec

Ia ca baza poza "updatata".
Apoi la universitate pasajul apartine de primarie.
Pasajul daca nu ma insel este mai vechi decat statia de metrou, la fel si statia ce a fost facuta in vechea parcare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei rosetti61

Pasajul 1970-1971 si statia de metrou 1986-87, la Drumul Taberei vine la pachet cu metrou si ne vom trezi sigur cu accese care ocupa tot trotuarul (cum e la 1 Decembrie 1918); la tramvai vor fi ca la Crangasi, nu ai cum sa inghesui ce e la Pasajul Basarab - scari fixe, rulante si lifturi.

 


  • budrom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei budrom

rosetti61 wrote:
Pasajul 1970-1971 si statia de metrou 1986-87, la Drumul Taberei vine la pachet cu metrou si ne vom trezi sigur cu accese care ocupa tot trotuarul (cum e la 1 Decembrie 1918); la tramvai vor fi ca la Crangasi, nu ai cum sa inghesui ce e la Pasajul Basarab - scari fixe, rulante si lifturi.


Daca vedeti in poza/schita mea vreo iesire varianta metrorex pt 41, comentati asa ceva, altfel nu.
Unde am indicat eu se pot face intrarile in pasaj, EXACT precum cele de la P. Universitatii. Un lift se poate poza unde-i acum centrul de informare, in mod lejer.
:)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Budrom, esti de rea credinta, asta se vede de la distanta.
Accesul la 41 este si se vede clar in schita postata de mine.
E  CLAR  ?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei francezu72

ar merge niste accese in genul celor de la pasajul din piata universitatii decat niste cutii in mijlocul drumului,,,ar arata mai decent

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei icee

Domnilor, va rog! Invatati sa folosiți corect limba romana. Pluralul corect este accesuri !

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422045 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use