MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei

819 posts, 315390 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34  ... 59
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei 133 313

Groapa aia facea cumva parte din planul intial, pana la gaura de finantare. Dupa ce s-a schimbat planul a ramas asa desi este absolut stupid sa iesi cu basculantele in Ghencea. Au avut o tentativa sa faca o rampa cu niste pamant si niste resturi de betoane de prin betoniere pentru stabilizare dar n-a tinut, trebuie facut un lucru ca lumea sa reziste la basculante.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei 133 313

Breaking news! La Raul Doamnei se foreaza coloanele pentru primul acces!!! Nu e bascalie. Revin cu detalii (adica poze) mai incolo. Este o premiera, accesul inaintea statiei!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei danutzu_2910

Poate statia e deja facuta!!  :lol:
Lucrata pe sest, si prin subteran, ca sa ne-o traga noua, forumistilor.





(it's just a joke!)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei aztec

Sesizez mișcare .
Ieri nu mai era Kelly si macaraua in poziția din ultimul timp, semiabandonate.
Se vedeau in spate peste groapa astupata.
Vesti bune...in sfârșit?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei 133 313

Pai daca se face planseul la acces si se acopera cu pamant se deviaza traficul pe acolo (cam nasol cu pomii) si trebuie date si "mumiile" din calea lucrarilor.  :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei aztec

O luam istoric , avem urmatoarele informatii postate pe forum cu situatia PM-urilor, dar nu stiu daca sunt la statie, rebrusment sau total.
Cf imaginii postate tot pe forum avem unele informatii dar... sa vedem




subway guru » Mar Oct 02, 2012 8:10 pm
PM 7297/20923mp=35%

Utilizator anonim » Lun Oct 29, 2012 1:20 pm
Pe la 45% estimativ.

Din 2012 au mai lucrat, exclusiv la zona macazelor.
Cat mai avem de lucrat aici, in zona statiei?


Scuze pt editare, am mai gasit o informatie pe pagina cu poze, mie imi scapase

Utilizator anonim » Vin Oct 26, 2012 5:18 pm
26 octombrie 2012
Ca urmare a finalizarii PM pe strada Raul Doamnei(cea cu statia-nota mea) au fost demarate excavatiile. Se lucreaza la PM pe restul santierului.
Bine, din oct 2012 a urmat abandonul zonei statiei.
Deci inteleg ca aici nu mai sunt de facut, ramane sa atace planseul si ar mai ramane doar zona intersectiei cu probleme..
Asa sa fie?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei subway guru

PM 14200/21400=66%

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei aztec

Au aparut mai mult, ca cifra veche era un pic mai mica?
Si exceptand zona intersectiei mai este, ca 33% pare cam mult.. si mai sunt 5 luni pana la finalizare, e posibil?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei 133 313

Accesul D, actualmente in lucru da in galerie. Deci galeria va avea planseu intermediar.  :D
5 luni pana la ce? Radier?  :twisted: Asta presupune un furnicar incepand de maine. Ma indoiesc.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei 133 313

Au lasam cam tarziu accesul asta. Acoperirea pe galerie  a mers rapid, devierea prinde contur (bine ca mai sunt stalpii, reteaua de troleu si restul de betoane...) Dar la acces trebuie planseu, sapatura, radier casetati, acoperire. Si fara el acoperit nu se poa'.
Si nu mi-e clar ce se intampla in galerie, daca se acopera zona, ca acolo vine planseu intermediar. Cum se fac casetatii, daca nu-i nimic excavat inauntru? Se dezgroapa mai tarziu iar zona?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei George

Ma gandeam ca desi acopera galeria la care se lucreaza acum, se va excava pe dedesubt, cumva sub trafic, ca sa zicem asa...nu se poate?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei icee

Se poate, dar cu un radier solid sub asfalt ..

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei 133 313

Nu inteleg. S-a acoperit galeria neexcavata. Cum se realizeaza casetatii? Si n-am vazut tevustile pentru turnarile casetatilor inglobate in planseul superior.
Toata zona aia cu galerie va fi decopertata? Sau nu se mai fac casetati...?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei 133 313

Tevustile pentru turnarea casetatilor exista, m-am uitat inapoi pe poze. Deci... la un moment din viitor acoperirea asta cu devierea va trebui excavata pentru turnarea lor. Probabil transa viitoare de galerie, dupa mutarea circulatiei, se va executa cap coada cu excavatie interioara, radier, casetati tot ce trebuie si apoi acolo se va face acoperirea definitiva, pe care va reveni circulatia urmand sa se excaveze acoperirea de portiunea de galerie existenta acum, apoi excavatie in galerie si casetati, radier etc.

 


Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34  ... 59
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use