MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei

819 posts, 315368 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 59
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei andrei11

Ce scrie acolo e ca tine, stai sa caut si eu documentul ca s-a discutat mult pe seama lui aici pe forum, finantarea in 2 tronsoane, executia in 3 ca nu e posibil sa scoti  cartitele la Universitate. Putina rabdare sa dau de comentarii.
viewtopic.php?f=233&t=1188

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei Lixandru Dragos-Liviu

andrei11 wrote:
Statia Raul Doamnei -> in acte se numeste Dr. Taberei nu se afla pe drumul critic. Am dreptate sau nu ?
Nu am spus ca se va inaugura tronsonul fara aceasta statie, ci se poate inaugura. Ar fi posibil, este o posibilitate, nu o certidudine.

Aveţi perfectă dreptate cu denumirea acuală a staţiei. Dacă nu se va inaugura, să zicem, poate funcţiona pe ruta Eroilor2-V. Argeşului şi o navetă Romancierilor-V. Ialomiţei (sper să nu fie cazul la acest scenariu) :popa:  :cry:
andrei11 wrote:
Magistrala a fost impartita in 3 pe motiv ca la Universitate nu poate fi PSS. Ma indoiesc ca nu se putea face la Universitate PSS, mai degraba tronsonul Eroilor - Iancului nu este abordabil tehnic.

Şi eu zic acelaşi lucru, domnule Andrei, cu privire la PSS-ul care putea fi la Universitate. Acolo este, cred eu, ca spaţiu, cam acelaşi loc (suprafaţă de extragere a utilajelor TBM şi de plasare pe trailere) cum este la Râu, dar aici e un alt scenariu: probleme cu zona centrală pe care le cunoaştem cu toţii (clădiri de patrimoniu cu bulină sau fără -- cine ştie când se vor consolida pentru a da undă verde magistralei). Eu, unul, dacă era abordabil traseul din centru, aş fi introdus TBM-urile la Academie şi le-aş fi extras la Universitate. La viitorul şantier de acolo, când va fi el, nu ştiu, vor fi nevoiţi ca devierea să se facă pe deasupra parcării, cu mutarea celor 4 statui, făcând loc realizării staţiei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei realistul

Corect. Mai bine făceau pana la Universitate in prima faza.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei Lixandru Dragos-Liviu

Olé  :) ! Macaraua Deme de 800t este acum demontată şi urcată pe trailere, după ora 20! Oare la Academia Militară s-a coborât până azi vreun segment din TBM sau se aşteaptă această macara pentru coborâre? Mă refer dacă nu se asamblează in interior, că altfel e necesar acest utilaj de 800t. Am observat acum că piesa cea mai grea, capul cu freza, se poate desface în două.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei laur_visan

Macaraua este intradevar transportata la A.M..Capul TBM este desfacut in 3 parti plus freza.La A.M. din ce se vede inca nu sa coborat nici un segment,se fac deocamdanta lucrari pregatitoare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei URANUS

La PSS se pregatesc de realizarea peretilor casetati, au fost demontate spraiturile, au adus armatura.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei icee

Cu PSS-ul ăsta se face ceva util, gen statie de ventilatie?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei andrei11

Adica cum ?
PSS - ul face parte integranta din "triajul" statiei, adica acolo unde vor fi  amplasate macazele pentru cele 3 linii. Bine, din statia pentru calatori vei avea acces numai la 2 linii, dar in total vor fi 3 linii in statia Dr. Taberei ( Raul Doamnei ).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei icee

Nu pare așa mare incinta.
Aveti planurile PSS-ului? Și ale staţiei?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei andrei11

Cred ca e destul de clar.
Daca mai ai intrebari, astept.
3-7-2015 2-40-55 PM.png (269.02 KB; downloaded 2331 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei icee

Din schemă înţeleg  că macazele vor fi în exteriorul PSS-ului.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei George

Da, am eu o intrebare, de restul cand se apuca?!

Sapaturi, planseu superior, excavatii etc?!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei andrei11

Am pus eu un detaliu cu PSS - ul si se vede ca macazele incep din interiorul lui. ( E detaliu din poza de mai sus ).
Cat  il priveste pe # George, eu am mai spus odata si am fost acuzat ca fac mişto.
Repet.
Atrag atentia ca statia Dr. Taberei ( Raul  Doamnei ) nu este si nu va fi niciodata pe drumul critic, racordul Cartier Dr. Taberei - Eroilor poate sa functioneze bine mersi si pe relatia Valea Ialomitei - Eroilor. Am fost acuzat de neseriozitate  si de aceea n-am mai deschis subiectul.
detaliu.png (173.54 KB; downloaded 2296 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei URANUS

Ce sa se apuce de sapat cand nu au terminat nici PM si baretele? Am impresia ca si la zona statiei propriu-zise mai au de facut PM (fronton inspre Ghencea).

 


Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 59
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421255 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use