Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reabilitarea Pasajului Pietonal Latin (2011 - 2012)

108 posts, 35148 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Serban

Am citit undeva ca se deschide duminica

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

EXCLUSIV Pasajul Lipscani devine Pasajul Latin! Vezi când se inaugurează!
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 37833.html
12 ianuarie 2012, 17:53 |  Autor: Ionuţ Ungureanu
Pasajul care leagă Piaţa Sfântul Gheorghe de Centrul Istoric a fost reabilitat. Lucrările au început în luna iulie a anului trecut.
Pasajul pietonal Lipscani se va inaugura duminică dimineaţă, la ora 11.30, printr-un eveniment de celebrare atât a lucrărilor de reabilitare, cât şi a monumentului Lupoaicei, statuia amplasată la intrarea din Centrul Vechi.
Proiectul face parte din programul de reabilitare a Centrului Istoric, iar noul spaţiu arată complet diferit. Pe pereţi sunt amplasate fresce şi reliefuri decorative cu replici din Columna lui Traian. Dupa inaugurare, se va numi Pasajul Latin.
Pasajul uneşte statuile lui Traian şi Decebal, de la intrarea dinspre Piaţa Unirii, cu monumentul Lupoaicei, amplasat în Piaţa Roma. „Vor să facă un fel de axă a latinităţii, unind astfel cele două monumente”, a declarat istoricul Dan Falcan pentru bucuresti.adevarul.ro
La inaugurare va participa şi primarul capitalei, Sorin Oprescu. „Se vor prezenta lucrările din pasaj, reabilitarea şi basoreliefurile şi se va face, totodată, inaugurarea oficială a Lupoaicei” a declarat arhitectul-şef al Primăriei Sectorului 3, Ştefan Dumitraşcu.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Dominatrix

Serban wrote:
Am citit undeva ca se deschide duminica
Scrie in articolul pus de mine in pagina anterioara.
Later edit: Vad ca l-a pus @subway din nou...

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

Dominatrix wrote:
Serban wrote:
Am citit undeva ca se deschide duminica
Scrie in articolul pus de mine in pagina anterioara.
Later edit: Vad ca l-a pus @subway din nou...

Repetitio...mater studiorum... :lol:  :lol:  :lol:

 



Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin ByOnu

Uite aici puteri supranaturale!  :lol:  Eu cand v-am spus ca se redenumeste... :P

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

Sorin Oprescu va inaugura duminică noul Pasaj Latin VEZI CUM VA ARĂTA
13 Jan, 11:54 / B365
http://b365.ro/news/sorin-o ... -va-arata/

P.S.
Strada Latina e in sectorul 2...alt motiv de 'zapaceala'...
montaj-pasaj-bun-1024x6851.jpg (159.82 KB; downloaded 3127 times)

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin bekxy

Fotografia asta nu are legătură cu realitatea. E o simulare de la începutul lucrărilor.
E interesant cum s-a umplu mediul on-line cu ea şi nimeni nu şi-a mişcat dosul să facă o fotografie reală cu care să-şi ilustreze marele articol de presă...

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin danutzu_2910

Cu astia nu-i nicio noutate... totdeauna pun poze aiurea, fara vreo legatura cu actualitatea....

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin aztec

Si cartierul Latin parca in prelungirea Ghencea

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Mircea G

Daca tot am ajuns la latinitate :shock: AXA LATINITATII trebuie sa continue cu FERENTARI , singurul cartier cu nume latin  8-) , ca va/ne place sau nu !!!

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

S-a deschis Pasajul Latin din centrul vechi. VEZI CUM ARATĂ
15 Jan, 13:57 / Nicoleta Vieru
Municipalitatea a redeschis duminică Pasajul Lipscani. După ani în care a fost cunoscut mai degrabă ca un focar de mizerie, acum fostul pasaj Lipscani a fost transformat într-un monument dedicat latinității și a primit o nouă denumire – Pasajul Latin. Pereții pasajului au fost decorați cu basoreliefuri înfățișând scene de pe Columna lui Traian, dar și harta Imperiului Român sau cea a Buucreștiului în timpul lui Constantin Brâncoveanu.
http://b365.ro/news/s-a-des ... cum-arata/
pasaj11-1024x768.jpg (102.26 KB; downloaded 2966 times)

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin andrei11

Guru, am voie sa injur pe forum ?
Bine, o sa pun ... sau [bip], cand a avut România Imperiu ?
Am citit si de pe adresa indicata de tine, scrie clar, Imperiul Român !
Intrebare neghioaba, ca de obicei, din partea mea :
Da cu "dezibilitarii" cum rezolvam problema ? De ce nu s-au montat si scari rulante ? - Ca la Obor, de exemplu.
Alta observatie : As fi preferat si o cafenea, merdenea, ceva, acolo, in pasaj, ar fi fost mai usor de tinut sub observatie. Asa "miros'' ca in curand vom face iarasi pipi in pasaj, dar de asta data va fi un "pipi cultural", se uita omu' la basorelief si se usureaza mai placut.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

Prima mea impresie:
iluminat insuficient, pereti gletuiti, panourile aliniate ca la muzeu...minusuri
pavajul interesant...plus
minusuri grave...lipsa balustrade si mana curenta la scari, lipsa facilitati de acces
pasaj1-1024x768.jpg (99.5 KB; downloaded 2967 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422441 posts in 5263 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use