MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (PLS)

1661 posts, 399927 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Razoare bogdan_marius

Cand o sa se apuce sa se lucreze si la statia Parc Drumul Taberei sau Orizont, Favorit Drumul Taberei 34 daca ei amana atat la Razoare  :?:

 


Re: Razoare andrei11

Cand apar toate aprobarile necesare de taiat copaci ( defrisari ), etc, etc. Numai bani sa fie. Inceputul e mai greu, dupa aceea repet - daca sunt fonduri - o sa mearga treaba "snur". La Razoare e mai complicata problema ca trebuie sapata groapa la o adancime destul de mare - in jur de 16 - 17 metri pentru a putea "sa puna pe picioare" cele 3 cartite. Si sa se decida unde fabrica boltarii pentru ca brontozaurii astia ( mai degraba seamana cu brontozaurii decat cu cartitele ) o sa haleasca destui boltari.
Precum sti la Razoare se mai afla o cladire in picioare si cu cladirea aceea in picioare nu prea se pot apuca de "inaltat groapa" - imi place expresia asta la nebunie.

 


Re: Razoare bogdan_marius

Sa inteleg ca gropa o sa se faca pe parte stanga cum vi de la Academia Militara spre Drumul Taberei. Daca este asa m-am inselat eu pt ca eu credeam ca se face pe parte dreapta

 


Re: Razoare subway guru

@andrei11:
Asa-i, lipseste un 'lambda'...in rest, nici-o cartitza nu prea pleaca 'direct' sub vre-o strada, doar 'aproximativ'...banii nu lipsesc...slava Domnului!!!
@bogdan_marius:
nu insista, risti sa devi 'agasant', o sa vezi cu ochii tai cand se pun gardurile de imprejmuire de santier...si asta-i tot...
Cand zici 'ei amana' la cine te referi? ca esti cam 'confuz'...
Ai avut 'minimul' de rabdare sa consultzi tot ce s-a pus pe forum pana acum, sau trebuie sa reluam d'a capo al fine, doar pentru tine???

 


Re: Razoare andrei11

Exact, pe stanga se face, acum a mai ramas in picioare o cladire cu parter si etaj - nu stiu ce e acolo, cica apartamente de lux ( care nu au fost niciodata locuite ). In partea dreapta unde au ingradit este organizarea de santier. Drumul de la sensgiratoriul cu tramvaie la Academie evident ca trebuie sa-l inchida pentru ca acolo va fi tot organizare de santier. Pana cand nu fac un drum ocolit de 2 sau 3 benzi - despre care vorbeau Subway si Domix nu au cum sa se apuce de lucru pentru ca ar lasa Dr, Taberei fara iesire spre Academia Militara. Presupun ca esti sau treci prin zona. Statia Academia Militara este destul de complexa, odata cu ea se vor construi si 200 metri dintr-un viitor pasaj rutier pe axa Dr. Taberei - Eroilor ( care evident nu va fi dat in exploatare odata cu statia ptr ca e mult mai lung ) si 30 metri din alt pasaj rutier pe axa Leu - 13 Septembrie. - care si asta va fi destul de lung, dar 30 metri trebuie construiti ptr ca fac parte din statia de metrou.
Sfatul pe care ti l-a dat subway e foarte bun, am senzatia ca nu ai citit de la inceput tot ce s-a scris pana acum si ne obligi pe noi sa reluam niste lucruri deja "clasate".

 


Re: Razoare subway guru

@andrei11:
Itzi doreai 'inside information'???
Hai ca-tzi dau eu una de te lasa 'paf' si pe tine si pe Dr. Oetker...
Statia de la Academia Militara se va face 'usor alaturi' incat sa nu mai aiba nici-o treaba cu pasajul vostru rutier 'iluzoriu'...
N-avetzi decat sa-l facetzi voi doi atunci cand vetzi crede de cuviintza ca si locuitorii din Drumul Taberei merita o investitzie 'cuviincioasa'...TZEAPA! :lol:  :lol:  :lol:
Nu tzi se pare ca asa e mai corect?
Nici munca fara paine, nici paine fara munca!
Golani din toata lumea, mai trecetzi si la treaba! :lol:  :lol:  :lol:
Nu mai stati doar cu mana intinsa la pomana, ca va iau peste picior toti frantzujii...

 


Re: Razoare andrei11

Ba mi se pare foarte corect ca in locul soselei ''Trafic Greu" sa se taie un canal navigabil de 75 m latime / 3 m adancime care sa inconjoare tot cartierul Dr. Taberi. Cine vrea sa iasa din cartier ---> ori cu bacul ori cu metroul, ce mama măsii, ce facem aici ? Ori incurajam transportul in comun, ori il desfiintam. Poate deveni chiar un slogan electoral : Ori cu bacul ori cu metroul, nu ti se pare "trend" ?
Revenind la "Razoare". Sa inteleg ca proiectul a fost schimbat sau "usor" translatat ? Ipoteticile viitoare pasaje mai pot fi construite in noua configurare sau nu ? Daca e sa -mi dau eu cu parerea cred ca statia pur si simplu a fost "mutata" putin mai la stanga sau dreapta, i s-a schimbat eventual si unghiul de la axa initiala, urmand ca sa se faca usoare modificari la accesele de la suprafata ca sa nu dea "câş" si sa nu strice peisajul de la cota zero.
Apropo de afisul cu defrisarile, inca nu-mi pica fisa unde e padurea aceea la Razoare ca mie "nu-mi da". Copaci destui vor fi taiati in cartier si la Eroilor, asta da, dar daca se replanteaza dupa ce se termina santierul iar este ok.

 


Re: Razoare bogdan_marius

Ceva noutati de la Razoare?

 


Re: Razoare subway guru

Not yet...
Singura veste ce ma bucura e ca o parte din arborii ce se vor planta se pun la scoala de surzi Sf Maria, din aleea Istru...
@andrei11:
Pe panoul de la Razoare mai e o 'zbarca', scrie 66 arbori, in loc de 44...66 sunt la Brancusi...
'Paduricea' de la Razoare a rezultat din contabilizarea otzetarilor...dar 'replantarile' se vor face cu 'arbori nobili', nu cu 'buruienosi comunitari'...

 


Re: Razoare bogdan_marius

Asta chiar ca este o veste buna .Ca mai sunt oameni care sa se gandeasca la copiii cu dizabilitati

 


Re: Razoare andrei11

subway guru wrote:
'Paduricea' de la Razoare a rezultat din contabilizarea otzetarilor...dar 'replantarile' se vor face cu 'arbori nobili', nu cu 'buruienosi comunitari'...

Mi se pare normal, si aceia dadeau oxigen, nu numai "nobilii". Astept cu interes ori lamuriri suplimentare privind statia ori inceperea sapaturilor ca sa vad si eu cum o orientati in spatiu si daca se mai pot construi intr-un viitor incert pasajele subterane pentru auto. Tot raman la parerea ca nu mai e timp de modificat  proiectul, si statia cu pasajul rutier deasupra ei o sa sufere o translatare pe cele 2 axe Ox/ Oy din planul initial.

subway guru wrote:
Pe panoul de la Razoare mai e o 'zbarca', scrie 66 arbori, in loc de 44...66 sunt la Brancusi...

Raman la parerea ca panourile acestea  sunt "floricele". De fapt si de drept toti care semnam condica pe aici asteptam cu nerabdare sa se apuce de treaba si la "Razoare" si in Dr. Taberei si la Eroilor.

 


Re: Razoare subway guru

Incep din nou 'sa se miste' lucrarile...

 


Re: Razoare bogdan_marius

Am trect azi prin zona si am vazut un escavator si doua gropi sapate

 


Re: Razoare ionescu63

subway guru wrote:
Incep din nou 'sa se miste' lucrarile...


Parca au asteptat vremea asta ca sa inceapa lucrarile.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422060 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use