Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al STB

300 posts, 121090 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB didi

Ideea introducerii acestor autobuze nu este noua , stiu ca in  Mamaia land a lui Mazare circulau (nu stiu anul acesta) niste autobuze asemanatoare cu cele din poza.Eu personal l am testat in 2009 (deh eram si eu curioasa ce senzatie voi trai , poze etc).Sincer daca am fost vreo 4 calatori pe traseul  gara-delfinariu desi biletul nu costa prea mult si orice persoana pe care nu o dadeau banii afara din casa isi putea permite o astfel de calatorie .Biletul era mult mai accesibil 3,5 roni o calatorie (biletul se procura din autobuz si avea imprimat un calut de mare ),fata de imensa suma de 25 de lei( bani care nu prea merita aruncati pe o plimbare cu autobuzul ).Senzatia nu a  fost prea grozava, m am dat jos cu o durere de cap si ameteala dar macar m am bucurat ca am incercat.Eu am ales sa stau la etaj in spate pe ultimele locuri .Din propria experienta vizibilitatea nu este foarte buna (doar pe partea care stai poti vedea  )iar cei ce vor sa faca poze nu prea pot umbla fericiti pe culoar ca risca sa cada.Eu nu stiu ce vor face aceste linii tursitice cand vor da nas in nas cu aglomeratia si traficul din Bucuresti? Cum linia trece prin fata casei mele sunt curioasa cati calatori va avea in viitor si va voi tine la curent si eventual si poze.Poate daca tariful era mai mic se incumetau mai multi macar sa l incerce.Pt ca in fond nu ofera conditii de lux, ghid sau altceva.Dar nah tipic romanesc : dai bani multi primesti  conditii de dorit..............

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB Dr2005

didi wrote:
Ideea introducerii acestor autobuze nu este noua , stiu ca in  Mamaia land a lui Mazare circulau (nu stiu anul acesta) niste autobuze asemanatoare cu cele din poza.Eu personal l am testat in 2009 (deh eram si eu curioasa ce senzatie voi trai , poze etc).Sincer daca am fost vreo 4 calatori pe traseul  gara-delfinariu desi biletul nu costa prea mult si orice persoana pe care nu o dadeau banii afara din casa isi putea permite o astfel de calatorie .Biletul era mult mai accesibil 3,5 roni o calatorie (biletul se procura din autobuz si avea imprimat un calut de mare )


Faţă de 1,75 RON un bilet normal şi de 1 RON biletul de dubă. Aşa că anul ăsta l-au făcut  5 RON, dar dubele nu cred că iau mai mult de 3 RON pentru aceeaşi distanţă. Şi când te gândeşti că de la Pescărie mai sunt doar vreo 2 km până la ieşirea din Mamaia, dar pentru ăia trebuie să plăteşti de te usuci.

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB Citelis5396

In Mamaia, plateai 3,5 lei de fiecare data cand te urcai, aici platesti 25 de lei odata, si te plimbi toata ziua. Mi se pare ca e ceva mai convenabil.

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB didi

Citelis5396 wrote:
In Mamaia, plateai 3,5 lei de fiecare data cand te urcai, aici platesti 25 de lei odata, si te plimbi toata ziua. Mi se pare ca e ceva mai convenabil.


Crezi ca e cineva interesat sa se plimbe toata ziua cu autobuzul si in plin soare si canicula ? :shock: .Hai ca poate pasionatii dar nu turistii.Turistii nu cred ca isi rezerva o zi sa se plimbe cu autobuzu pe bulevard cand sunt multe alte locuri interesante de vazut.Practic e nejustificat acel tarif de 25 de lei( bautura nu primesti, ghid nu ai , nu stii ce vizitezi).Si cred ca si in autobuzele din mamaia puteai sta sa te plimbi o zi intreaga , nu stiu daca te dadea nimeni jos din el.

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB Dominatrix

Chiar e asa de greu de inteles ca toata aceasta abureala cu autobuze turistice etajate e facuta special pentru a promova imaginea Harnicutei pe Tocuri care pregateste terenul pentru alegerile din 2012?

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB autob368

didi wrote:
Ideea introducerii acestor autobuze nu este noua , stiu ca in Mamaia land a lui Mazare circulau (nu stiu anul acesta) niste autobuze asemanatoare cu cele din poza.

Chiar cele din  Mamaia sunt, aduse de RATB si Ministerul Turismului de la RATC Constanta.  ;)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB Utilizator anonim

„Bucharest City Tour” – primele rezultate

Noua linie de transport destinată vizitării obiectivelor turistice din Bucureşti - „Bucharest City Tour”, a înregistrat în primele două zile de funcţionare 220 de turişti.

Proiectul pilot, implementat de RATB împreună cu Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, prevede o creştere graduală a numărului de persoane care vor utiliza acest mijloc de vizitare a Capitalei, pe măsură ce procesul de promovare,  abia iniţiat, va atinge masa critică.


          “ Ne bucură că punem la dispoziţie un nou instrument care permite atragerea unui număr mai mare de turişti în Capitală, iar estimările noastre sunt optimiste: în trei luni vom înregistra aproximativ 80.000 de persoane transportate. De altfel, nu ne aşteptăm la  transport de masă, nicăieri în lume aceste autobuze nu sunt pline” afirmă Adrian Criţ, directorul R.A.T.B.


Noua linie turistică a fost lansată joi, 28 iulie, şi este deservită de patru autobuze speciale, supraetajate, cu o capacitate de 77 locuri. Obiectivele turistice aflate de-a lungul traseului sunt: Casa Presei, Parcul Herăstrău, Muzeul Satului, Arcul de Triumf, Muzeul Antipa, Muzeul de Geologie, Muzeul Ţăranului Român, Palatul Victoria, Ateneul Român, Muzeul Naţional de Artă, Biserica Creţulescu, Palatul Telefoanelor, Palatul CEC, Muzeul Naţional de Istorie, Palatul Parlamentului, Patriarhia Română, Hanul lui Manuc, Curtea Veche, Universitatea, Spitalul Colţea, Muzeul Municipiului Bucureşti, Teatrul Naţional, Muzeul Literaturii şi Academia de Studii Economice.

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB larus

Avand experienta autobuzelor descoperite de la Paris si Barcelona, cred ca este o idee buna si pentru Bucuresti (chiar daca ar fi electorala).
In pretul biletelor ar trebui insa sa fie incluse si niste casti pentru prezentarea audio, in diferite limbi, a obiectivelor vizionate.

Pentru la iarna, au locuri de garare acoperite ?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB Dr2005

Nu vor apuca iarna, sunt închiriate pe 3 luni pentru 60.000 de euro de la Primăria Constanţa.

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB misterr

Așa s-a afirmat inițial, că vor fi închiriate autobuze de la RATC Constanța, dar de fapt cele care au fost introduse pe traseu sînt din București: B59FSS, B59FSW, B59FSL, B59FSP.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB Utilizator anonim

Nu am inteles nimic din mesajul anterior !  :?

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB andrei11

Faptul ca sunt inmatriculate in Bucuresti nu rezulta automat ca-si au sediul in Bucuresti, poate sediul firmei care le detine. Pot apartine in continuare Primariei Constanta...

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB misterr

Uită-te mai atent la numere și vei vedea că autobuzele sînt din București:

B59FSS, B59FSW, B59FSL, B59FSP

Nu cred că RATC Constanța sau Primăria Constanța au sediul în București, ar fi cam ciudat...

Le-am văzut și eu vineri pe traseu, între Piața Scînteii și Piața Victoriei, deci nu vorbesc din auzite.

 


Re: Traseul turistic cu autobuze Volvo etajate al RATB Dominatrix

Nu e nimic ciudat. Autobuzele sunt inmatriculate in Bucuresti fiindca aici isi are sediul firma de leasing. Autobuzele au fost achizitionate in sistem leasing de Primaria Constanta si RATC inca din 2007, cu circa 300.000 euro/bucata.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421194 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use