Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului (2010)

349 posts, 83326 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 25
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Nu se ingreuneaza structura, peste suprafata de beton pe care o vedeti in poza mai este un strat de beton moale si hidroizolatie care se sparge si se inlocuieste cu un strat nou armat si peste el hidroizolatia. Iata cum arata zona ieri. Mi se pare diferit fata de toate lucrarile facute pana acum la pasaje, exceptie Marasesti unde au facut la fel, doar ca a fost traficul inchis.

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului shoppy

Asa este, nu se ingreuneaza structura, se inlatura tot betonul desprins/umflat si apoi se completeaza pana la vechea cota, deci greutatea ramane aceeasi, asa s-a facut si pe Pasajul Poligrafiei la modernizarea Bucuresti - Constanta.

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Mihai Calin

Ok, daca e cum spuneti nu se ingreuneaza. Dar din pozele alea se vede un beton murdar de pamant peste care e un alt beton proaspat turnat ..  :roll:
Nu vreau sa fiu carcotas, dar sper ca va iesi o treaba buna in final.

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului telvanni

RMC wrote:
Ok, daca e cum spuneti nu se ingreuneaza. Dar din pozele alea se vede un beton murdar de pamant peste care e un alt beton proaspat turnat ..
Nu vreau sa fiu carcotas, dar sper ca va iesi o treaba buna in final.


Cu totii stim ca de multe ori in Romania lucrarile nu au fost facute asa cum trebuie...dar sa nu-si imagineze nimeni ca la o consolidare ca cea de la Lujerului lucreaza cineva dupa ureche. Mai intai cineva a proiectat ce e acolo, apoi constructorul e verificat la fiecare pas mai ales ca sunt lucrari publice. Eu lucrez in exectie...si te pot asigura ca nimeni nu se risca sa semneze un proces verbal de lucrari ascuse fara sa se asigure ca ceea ce se ingroapa sub beton e OK, asta inseamna inginerul proiectant, CQ-ul, RTE-ul, dirigintele de santier si implicit constructorul. Asa ca RMC, stai linistit...nu-ti imagina constructorii ca o echipa de "urechisti" care fac doar lucruri de mantuiala. Chiar daca constructorul ar fi neserios te asigur ca sistemul (legea) nu permite executia lucrarilor de proasta calitate decat daca toti pica de acord sa faca asa...lucru putin probabil. Sunt sigur ca vor face o treaba buna. Am avut norocul sa fiu prieten cu seful de santier de la Obor (ma refer la supratraversarea accesului de la metrou cu linia de tramvai) si am vazut ca treaba a fost facuta foarte bine (tot Tehnologica Radion). Acolo...probleme sunt la infiltratii (dinspre rond in pasajul auto) dar nu s-a umblat la asta.

E la fel ca parerea unui amic vis-a-vis de norul de cenusa de la vulcanul din Islanda...zicea ca e o mare vrajeala ca ar "incomoda" zborul avioanelor.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Astazi se lucra la armatura plafonului, probabil vor muta traficul auto pe zona aia cand o termina si ataca zona cu soseaua, oricum 2-3 luni mai dureaza.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Cateva vederi cu capetele pasajului.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Si interiorul acestuia. Astazi se lucra la partea de instalatii electrice. La exterior a fost inchis giratoriul de la intrarea in Cora si a fost atacata toata zona pana in Bd. Iuliu Maniu.

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului 2009

Ce se stie totusi de tunelul feroviar aferent pasajului? Ramane liber, vor face un nou acces spre strada aia???

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Lucreaza destul de repede pe sus, dar cu siguranta nu vor termina in august, cred ca se vor intinde cu finisajele din pasaj pana spre sfarsitul anului.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Astazi au inceput sa monteze scheletul pe interior pentru placarea peretilor, pe sensul spre Ghencea au montat schele pe pereti.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Astazi au inceput montarea prinderilor pentru placajele ce acopera peretii.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Au inceput tare de tot placarea peretilor pe ambele sensuri. Observ ca schema pasajului este diferita fata de ce au facut pana acum iar prinderea placilor in zona de jos unde risca sa fie lovite de masini se face direct pe perete prin zidire, astfel placile nu se vor mai sparge la cea mai mica atingere ca la Victoriei si Unirea.

 



Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului burli

Am trecut astazi prin prin pasaj si destul de multa forfota , se lucra , am observat deja ca sint puse destule placi ornamentale de granit la baza iar sus am vazut montanti de tip rigips ce se aplica pe ei? tabla sau matrial plastic?

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422449 posts in 5264 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use