Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului (2010)

349 posts, 83331 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 25
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Stiu si eu ca era mare activitate si noaptea, am locuit undeva in apropiere, la capatul Str. Drumul Timonierului si vedeam sau auzeam vagoanele trecand mereu. Erau alte vremuri si la depozitul en-gros din zona "Apromatco" se numea veneau vagoane cu marfa.  

Mie mi-a sarit in ochi faptul ca este trotuar si bordura exact paralel cu strada actuala, daia ma gandeam azi cand am trecut pe acolo. Ar trebui latita strada totusi pentru ca loc este.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului cornel001

inainte s-o latesti tre sa-ti pui problema ce se intampla mai departe cu traficul care vine de pe ea.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului shoppy

Pacat ca se sapa parculetul, sper sa-l refaca cat mai repede.

Strada aceea nu a avut niciodata 4 benzi si e cam ilogic sa mergi prin intersectii cand ai pasaj pe dedesubt. Si chiar daca ai face 4 benzi, ar fi inutile, ca toti care o iau pe acolo stau in stopul de la Lujerului, apoi se gatuie in breteaua de pe langa pasaj(care oricum e blocata) ca sa o ia apoi pe Fabricii si sa iasa pe Splai. De aceea ar fi foarte buna convertirea iesirii pasajului de cf spre Fabricii intr-o banda de circulatie, ca sa mai decongestioneze  intersectiile de deasupra pasajului.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Astazi o echipa de la Apanova lucra la canalizarea pasajului inspre Uverturii. Muncitorii deasemenea isi faceau treaba, care cu bordurile, care cu peretii, cert este ca se muncea totusi. Si in interiorul pasajului era activitate cat de cat. Deasupra se incarcau bordurile vechi si molozul. Deasemenea se lucra incontinuare la decopertarea zonei. Dragos m-am convins si eu de ce spuneai cu platforma de beton. Asta e de fapt, dar cum era/este pozitionat acel trotuar arata ca si cum ar fi fost inca 2 benzi cu cele 2 actuale.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Dr2005

Pe platforma aia de beton s-ar fi putut construi o parcare de reÅŸedinţă pentru blocurile din zonă, ca măcar bretelele de acces de pe lângă pasaj să nu  mai fie blocate cu maÅŸini parcate.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Pai se apucasera si facusera spatiul asta verde, cu loc de joaca pentru copii. Sincer trec mult prin zona dar extrem de rar am vazut pe cineva acolo cu copilul... Locuri de parcare s-ar putea face in multe locuri in Sectorul 6, totul ar fi sa se vrea mai mult. Se incearca dar lucrurile se misca greu dar bine fata de alte sectoare...

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Mihai Calin

Update.. 7 apr. 2010 - la ora 12, in jur de 10 muncitori continuau sa puna borduri  :lol: . Gaurile in pereti au ramas neschimbate..  :geek:

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului telvanni

Am aflat de la surse din interiorul firmei Tehnologica ca nu au mai platit muncitorii si inginerii de aproape 3 luni. Theodor Berna a dat lovitura anul acesta cu termoizolarea blocurilor, lucrari de la care scoate maximul de bani ce se poate scoate de la stat (inclusiv de la locatari), dar se pare ca primaria inca nu a platit. La lucrarile de modernizare pasaj Obor s-au miscat foarte bine...probabil atunci isi primeau banii mai repede.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Totusi de cateva zile au inceput lucrarile de refacere a peretilor pasajului.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Nightwolf

Da am vazut si eu ca au astupat gaurile care le-au facut ... inca nu inteleg procedeul lor ... dam jos tencuiala veche, ne uitam si o carpim la loc??? E ceva ce-mi scapa....

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Cam in asta consta consolidarea, se darama portiunile destabilizate si desprinse de armatura si se umplu cu material nou dupa o amorsare puternica a zonei ramase dupa demolare.
Evolutia lucrarilor astazi...

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului rails

parca oprescu spunea pe la tv niste scenarii apocaliptice cu pasajul care se afla intr-o asa stare de degradare, incat la orice trecere a tramvaiului ar putea sa cada cu totul.
ceva nu se leaga.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Oprescu bate campii  ;)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Dr2005

Oare? Pasajul e oricum în stare dezastruasă, iar unul dintre stâlpi e îndoit vizibil de câţiva ani. Oricum, ceea ce se face acum e doar o cârpeală a pereţilor şi o aruncare cu var pe tavan.€

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422449 posts in 5264 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use