Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului (2010)

349 posts, 83330 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 25
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Dimineata au aparut marcaje de santier (galbene) in intersectia cu Iuliu Maniu si semne de circulatie acoperite cu plastic, probabil noptile urmatoare se va face devierea traficului.

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului plouis

De ce s-o face protejarea peretilor verticali decat pe 1-2m si nu mai mult?

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului shoppy

Se pare ca au intrat si in intersectie ca e o coada dincolo de Politehnica.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Dr2005

Să vedeţi distracţie, că încep şi lucrările pe Vasile Milea (probabil la liniile de tramvai, au apărut o macara şi câteva camioane parcate pe linii în zonă).€

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Costin

plouis wrote:
De ce s-o face protejarea peretilor verticali decat pe 1-2m si nu mai mult?

Intrebarea asta mi'am pus'o si eu de multe ori... Se vede cu ochiul liber ca ultimii stalpi dintre pasajul auto si cel CF, inspre iesirea spre Crangasi, sunt crapati la mijloc si curbati spre exterior, ca si cum sarcina pe care o suporta e prea mare. Foarte bine ca refac hidroizolatia tavanului, dar e degeaba daca peretii ar trebui, de fapt, consolidati pana jos. Asta imi aminteste de o treaba specific romaneasca facuta la Liceul Vianu, unde au consolidat etajele 1 si 2, dar pentru parter n'au mai avut bani  :twisted:

Oprescu zicea de risc de prabusire... acum stim si noi ca domnu' doctor mai exagereaza, dar daca acest risc e real, prin ce este eliminat daca peretii nu se consolideaza corespunzator?

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului plouis

cos wrote:
Se vede cu ochiul liber ca ultimii stalpi dintre pasajul auto si cel CF, inspre iesirea spre Crangasi, sunt crapati la mijloc si curbati spre exterior, ca si cum sarcina pe care o suporta e prea mare.


nu cred ca betonul se mai curbeaza dupa ce-l torni  :)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

shoppy wrote:
Se pare ca au intrat si in intersectie ca e o coada dincolo de Politehnica.


Au atacat fix mijlocul intersectiei, ieri dimineata am facut cu 336 aproape o ora de la Apusului la Lujerului. De azi si pana la finalizarea lucrarilor in zona am renuntat la aceasta ruta  :twisted:

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Costin

plouis wrote:
cos wrote:
Se vede cu ochiul liber ca ultimii stalpi dintre pasajul auto si cel CF, inspre iesirea spre Crangasi, sunt crapati la mijloc si curbati spre exterior, ca si cum sarcina pe care o suporta e prea mare.


nu cred ca betonul se mai curbeaza dupa ce-l torni  :)

S'a crapat tot pilonul si s'a curbat pe crapatura...

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului telvanni

cos wrote:
Asta imi aminteste de o treaba specific romaneasca facuta la Liceul Vianu, unde au consolidat etajele 1 si 2, dar pentru parter n'au mai avut bani  

In Romania consolidarile imobilelor se fac (de obicei) prin ingrosarea elementelor structurale. Am vazut foarte multe scoli care au fost pur si simplu imbracate pe exterior in beton. Ingrosarea elementelor structurale (sau inlocuirea celor din lemn cu unele din metal/beton) aduce dupa sine o sporire a greutatii totale a constructiei. Imobilul fiind mai greu are nevoie de fundatii mai late. Ce vreau sa spun e ca nicio consolidare nu se face de sus in jos. Cel putin eu de 7 ani nu am facut niciuna asa. Poate prin alte parti si alte metode de consolidare se poate ataca de sus in jos. Asa ca domnul meu cred ca nu esti corect informat.

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului Costin

Sunt cat se poate de corect informat, consolidarea nu s'a facut prin incarcare cu beton a elementelor existente ci cu ajutorul unot profile metalice mari in forma de i mare, trase paralel cu tavanele. Nu stiu de ce au inceput de sus, dar stiu ca nu au ajuns sa consolideze structura de rezistenta a parterului (profile metalice pe sub tavanele parterului, pereti + fundatie).

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului plouis

si din intersectie nimic?  :P

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului bogd_an

Am fost ieri la Cora si  decopertau asfaltul din mijlocul intersectiei, e ca un sens giratoriu patrat. Presupun ca dupa ce se reabiliteaza zona asta circulatia va fi deviata prin mijloc, ceea ce va duce la adevaratul haos in intersectia aia!

 


Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului 3mil

S-au dus vremurile cand se inunda pasajul la fiecare ploaie... :twisted:

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului plouis

ce, se inunda prin tavan?

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422449 posts in 5264 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use