Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2245 posts, 638654 views
 
Go to page:  1  ... 147 148 149 150 151 152 153  ... 161
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Stația “Apusului”, aferentă liniei 434, se suspendă începând cu data de 13.10.2023

Începȃnd cu data de 13.10.2023, pe o perioadă de circa 30 zile, ȋn vederea executării unor lucrări de extindere a reţelei de apă şi canalizare pe Bd. Uverturii, pe sensul spre localitatea Chiajna,  staţia „Apusului” (linia 434) se suspendă.

https://www.stbsa.ro/comunicat1?nrcom=1978

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate sorin.niculescu_

În această noapte, la ora 03:08 minute Info TB preciza că un autobuz de pe linia N109 va ajunge în stația Delea Veche, sens Piața Unirii 2. Ei bine, ajung la așa-zisa „stație”, pe când colo dându-mi seama că nu există niciun marcaj care să ateste existența acestei stații de autobuz, nici măcar un stâlp pe care să existe atașată o pancartă cu numele stației… Apoi, singurul lucru pe care am putut să-l fac a fost să stau în acea parcare de lângă trotuar ca să aștept venirea autobuzului. I-am făcut cu mâna șoferului, în timp ce acesta mi-a făcut un semn de „lasă-te” (nu știu cum să exprim în cuvinte acest semn :)). A încetinit la vreo 20m mai în colo și când am urcat mi-a spus că de ce nu aștept în stație… Care stație? Nu există spațiu amenajat pentru această „stație”. Aceasta este una din multele stații fantomă ale transportului în comun din București. Voi face o sesizare la TPBI în legătură cu acest lucru. Totodată, vă las și vouă câteva capturi de ecran mai jos pentru a vedea:
1. Unde mi-a spus mie șoferul că este „stația”.
2. Cum arată din satelit așa-zisa „stație.
3. Unde am așteptat eu.
4. Unde este amplasată „stația” conform Info TB.
IMG_2462.png (1.4 MB; downloaded 2601 times)
IMG_2460.png (1.61 MB; downloaded 2601 times)
IMG_2461.png (1.38 MB; downloaded 2601 times)
IMG_2464.png (321.99 KB; downloaded 2601 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate idk_vlad

Stația lui N109 de la Delea Veche sens “Piața Unirii” este amplastată lângă stația de troleibuz “Calea Călărașilor” (sens Bd. Basarabia).  Are până și plăcuță de stație.

statie n109.png (1.69 MB; downloaded 2531 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate cris_m

Statiile de multe ori sunt amplasate gresit in aplicatie. Alte exemple: Patinoar tot de pe N109 (statia este langa cea de tramvai, nu la Campia Libertatii), Tepes Voda spre centru (este desenata pe latura sudica a parcului omonim, nu pe latura vestica) si multe altele.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Pe traseul liniei 223 va funcționa o nouă stație

Începȃnd de marți, 07.11.2023, autobuzele liniei 223 vor efectua opriri suplimentare pe sensul spre capătul de linie „Cartier Rezidenţial Splaiul Unirii”, în noua staţie „Splaiul Unirii 550”, amplasată pe Splaiul Unirii, ȋntre staţiile „Pod Vitan Bȃrzeşti” şi „Intrarea Serelor”.

https://www.stbsa.ro/comunicat1?nrcom=1994

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Gabi23

STB SA și-a deschis recent punct de achiziționare a titlurilor de călătorie în Gara de Nord, în apropierea biroului central de Informații.
20231115_045651.jpg (1.63 MB; downloaded 1881 times)

A fost amenajată platforma pentru realizarea stației pentru linia 205 la Piața Victoriei.  Marele avantaj va fi facilitarea conexiunii cu magistralele de Metrou.
20231117_142846.jpg (1.63 MB; downloaded 1881 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate alexandru_minciu91

Se pregătește să fie mutată stația "Calea 13 Septembrie" aferentă liniilor 96, 487; sens Drumul Sării cu aproximativ 50 m mai in spate, organizandu-se o alveolă in fața fast-food-ului Primo.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate alexandru_gr

Recent am întrebat la TPBI de ce nu se redeschid stațiile de tramvai de la capătul  "Complex Comercial Titan (Pallady)" aferente liniilor 19,27,40.
Răspunsul celor de la TPBI este următorul:
Screenshot_20231129_003204_Acrobat for Samsung.jpg (98.38 KB; downloaded 1574 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andreiiul

Vazand raspunsul te apuca rasul, dar in acelasi timp si plansul.
Iar isi fac de cap primariile de sector si iese un .....
Oare ce dimensiuni de gabarit au luat in calcul (daca au facut asta) cand au facut peronul?
Si care este acea parte a vehiculelor (oare cele PPC)?
Si cum pe Negoita il intereseaza maxim subiectul TP si pietoni, urgenta va fi maxima.  Din nou STB, TPBI si PMB ar trebui sa-l puna plateasca niste penalizari pt intarzieri si neutilizarea statiilor, dar cine are curaj sa se puna rau cu stapanul de la 3.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate valy

Pare o glumă,  păcat că nu e.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

Puteti afla si la Timpuri Noi / Verzisori ce se intampla?

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Prin hotărârea AGEA STB SA nr. 15/28.11.2023 s-a decis desființarea altor 20 de puncte de vânzare.
Puncte de vânzare desființate.jpg (275.95 KB; downloaded 1291 times)

https://www.stbsa.ro/docaga/HAGEA%20_15_ ... ucru.pdf
HAGEA _15_desfiintare puncte lucru.pdf
HAGEA _15_desfiintare puncte lucru.pdf (205.99 KB; downloaded 54 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

E frumos ca se digitalizeaza STB si cred ca este un lucru bun ca se mai inchid din centrele care se dublau reciproc (vezi centrul de pe Str. Academiei care il dubla pe cel de la Universitate si tot asa). Insa, pana si in Targu Jiu ai niste tonomate pentru bilete, in timp ce in Bucuresti proiectul s-a oprit. Automatele rosii din proiectul pilot mai functioneaza?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate punmeister

Cel de la Romana functioneaza, dar de restul nu stiu.

 


Go to page:  1  ... 147 148 149 150 151 152 153  ... 161
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2305 forum members have written 422932 posts in 5268 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use