De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4357 posts, 901301 views
 
Go to page:  1  ... 151 152 153 154 155 156 157  ... 312
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Eroilor2 - Opera ( put tehnologic ) 133 313

Aparent nici Bucurestiul. Nu cred ca toata mizeria care se transforma in caimac la fierberea colectiva (- isu,bor,hexifarma si multe care or sa se mai inlantuie cu astea, M5, Sudului, autostrada surpata, posdru, post,asf,apia) are vreo legatura la distanta in afara UE.  :twisted: Dar incercarea moarte n-are si orice diversiune e bine(a)venita.  :lol:
Cel putin noua mica nationalizare a imm-urilor catre firmele de partid via banci by a(f)u(r)steritate, pusa la cale de "nationalisti-unionisti" (de weekend) promotori ai lui M5 n-o sa treaca ca ratza prin apa. Numa' Isarescu trage semnalul de alarma vocal si vor toti sa-i dea la cap. Nu ca ar fi el in postura de maica precista dar orisicum... Si blocajul curent l-a produs o guvernare garantata UE, nu Maskva.  :twisted: Cam nasol. Sau poate UE nici nu stie ce grozavie gireaza.  :lol:  Desi ma indoiesc. Ca de aia le-a taiat macaroana la fonduri.
Sau cel mai succint... ati fugit de  :twisted:  si ati dat peste tac'su.  :lol: Sau cel mai pe scurt, cand Maskva si Berlin fac ping-pong cu Bucurestiul castiga...?  :twisted:
P.S. Cand vine presedinte de tara zice la teve ca el ar fi preferat sa se fure dar macar sa se faca autostrada (si metrou banuiesc)...
Aruncatorul de flacari si gata, ca dezinfectie mai sigura si sfanta nu faci nici cu sapunul antibacteriologic de spital.  :twisted:
P.S. Nici "salvarea" de banci a speculantilor si spalatorilor de spagi by stat via darea in plata contra taxa de protectie-impozit n-o sa treaca ca rata prin apa. Statul te salveaza de banci, nu si de el insusi.  :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

"Intel închide biroul de la Bucureşti, unde lucrau circa 200 de programatori"

http://m.zf.ro/business-hi-tech/intel-i...i-15375377

Doar unul din lucrurile care merita mentionate la orice ora...  :cry:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

:popa: Oricum mare lucru nu faceau acolo. Dezvoltau industria de Unix/Linux. Altceva, nimic. Le-a furat fata ARM. Dupa ce lucrezi la Intel nu o sa ai probleme sa iti gasesti job in alta parte, iar IT-ul e destul in Romania.


Ca tot veni vorba de alegeri, sa imi spui cate fraude "gasesti" la votul prin corespondenta, ca sa stiu daca se potriveste cu aproximarile mele ;)

Cica insa mai sunt bucati din masina lui "Condrea" la locul accidentului. Astia s-au grabit rau de tot sa musamalizeze cazul.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Eu nu contorizam someri, ci "atractivitatea pietei"... cu alte cuvinte ne transformam intr-o piata de... "angry birds".  :lol:   :popa:

P.S. Nu-mi externalizez informatiile de interes special.
P.S. Cica Condrea platea pentru portectia dipi.  :twisted: Dar oricum faptul ca au preferat sa nu-l aresteze preventiv rapid ca sa nu fie sinucis in arest si sa se faca de supernasoleala a transat chestiunea, nu se face lumina pentru ca nu se vrea. Am consemnat la dosar si taxam in consecinta: +2 ani de embargo dintr-un foc. Next please.
P.S. Mi-a parvenit un zvon extrem de vag, cica "jucatorul cinstit" al lui florinds se confrunta cu executia in maxim 15 ani.  :twisted: Daca mai traieste cu propria scarba pana atunci si nu se sinucide.  :lol:  :twisted:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Nu stii care este povestea cu Intel. Au concediat global vreo 1000 si ceva de persoane, si recent au renuntat si la o intreaga gama de procesoare pentru a controla pierederile. Nu are treaba cu atractivitatea pietei. Cea ce se lucra in Romania nu era rentabil. Oricum, jurnalistii din Romania pe zona de IT sunt prosti de dau in gropi si nu inteleg care e faza, asa ca daca vrei sa vezi povestea din mai multe unghiuri trebuie sa citesti din afara.

Daca tragem linie si adunam, Intel a avut un monopol si l-a pierdut si nu a stiut sa concureze. Nu cu mult mai diferit fata de companii Romanesti de stat care pica in secunda in care cineva se gaseste sa le faca un pic de concurenta. In cazul de fata, ARM a muscat o parte mare din piata destinata Intel Atom, si Intel nu a fost in stare sa se adapteze.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" alexxd_31

Stati calmi ca in IT nu e problema sa iti gasesti job. In Oil&GAS e macel. Eu personal daca in scurt timp nu gasesc ceva afara o sa incerc sa ma reprofilez (industria auto). La nivelul corporatiei se dau peste 8000 de oameni a fara. Se inchid mai multe birouri din intreaga lume printre care si cel din Bucuresti.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Ce coincidenta ca sunt singurul programator intr-un birou de aprximativ 100 ingineri mecanici si vreo 30 pe energetica.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" alexxd_31

mcosmin aveti lucrari? Firma e in Bucuresti sau in imprejurimi? Sau mai bine spus firma din ce tara e?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Firma se numeste assystem, e franceza, are mai multe puncte de lucru in tara (Bucuresti, Titu, Iasi, Timisoara).

http://www.assystem.com/en/the-company/Romania.html

Ti se asigura pregatire si toate cele daca treci de testul initial.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" alexxd_31

Stiu. Sunt destul de vechi in Romania. In 2003 cand am terminat eu deja erau in Bucuresti. In momentul actual am inceput negocierile pentru un contract intr-o tara din orientu mijlociu.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

mcosmin wrote:
Nu stii care este povestea cu Intel. Au concediat global vreo 1000 si ceva de persoane, si recent au renuntat si la o intreaga gama de procesoare pentru a controla pierederile. Nu are treaba cu atractivitatea pietei. Cea ce se lucra in Romania nu era rentabil. Oricum, jurnalistii din Romania pe zona de IT sunt prosti de dau in gropi si nu inteleg care e faza, asa ca daca vrei sa vezi povestea din mai multe unghiuri trebuie sa citesti din afara.

Daca tragem linie si adunam, Intel a avut un monopol si l-a pierdut si nu a stiut sa concureze. Nu cu mult mai diferit fata de companii Romanesti de stat care pica in secunda in care cineva se gaseste sa le faca un pic de concurenta. In cazul de fata, ARM a muscat o parte mare din piata destinata Intel Atom, si Intel nu a fost in stare sa se adapteze.


Mie imi place... to keep things simple. Intel produce procesoare. In principal. Daca Intel nu mai are cerere inseamna ca desktop-urile si laptopurile nu mai au cerere, pentru ca windows nu mai are cerere pentru ca nu mai este necesar pentru rularea prin el a unor programe specializate care in general nu prea se fac pentru linux (putina lumea isi bate capul cu wine).  De ce nu se mai utilizeaza programe specializate? Pentru ca s-au imputinat firmele care le utilizau, la nivel european. Linuxul are atat de multe distributii si gratuite si compacte incat nu prea ai nevoie de configuratii noi si din ce in ce mai performante pentru utilizarea lui, deci poti sa stai cu acelasi computer cat te tin semiconductoarele din el.  :lol:  Iar pentru ce utilizeaza majoritatea... tableta si telefonul mobil will do.
Dar repet, va concentrati pe chestiunea de prim plan fara sa analizati ce sta in spatele ei pentru a va crea o idee de ansamblu. Loviturile incasate de intel, microsoft s.a.m.d. din cauza cretinismului european si nu numai... au represalii cu ecouri paaaaaana la falswagen si mai departe.  :twisted:

mcosmin wrote:
Ce coincidenta ca sunt singurul programator intr-un birou de aprximativ 100 ingineri mecanici si vreo 30 pe energetica.

Cu siguranta... nu sunteti inghesuiti toti intr-un "singur" birou... poate doar totalul pe punctul de lucru. :lol: Nici nu-mi pot imagina la cea megaproiect de electro-mecanica ar lucra un astfel de megacolectiv intr-un oras din Romania.  
P.S. Ai mult timp pentru politica la dispozitie avand in vedere in ce minoritate absoluta te gasesti acolo.  :twisted:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" mcosmin

Aici te bagi pe teren minat.
Foarte minat.

Intel a renuntat la gama ATOM, care erau procesoare de slaba putere, foloste pe smartfioane si tablete de 7-10 inchi diagonala.
Problema Intel era ca ATOM nu putea concura cu procesoarele ARM pe baterie. E o chestie de CISC vs RISC (adica numarul de instrucituni pe care un procesor le intelege). ATOM este CISC, are performante brute mai mare decat ARM (care e RISC), dar pentru implementarea lui necesita mai multi tranzistori si implicit, putere mai  multa din baterie.

Chiar daca un Intel ATOM bate mar cam orice procesor scos de ARM in performante brute, nu asta conteaza prea mult cand stai pe baterie pe tableta sau smartfion, ci cat de mult te tine aparatul. Efectiv ARM castiga razboiul de uzura.

Bine, acum Intel are seriile M si seriile U, care sunt procesoare economice si cu mult mai puternice decat orice scoate ARM (nici nu se poate face o comparatie), dar alea sunt bagate in laptopuri mai mari sau in tablete mai scumpe, special facute pentru firme care sunt dispuse sa plateasca pretul.

Nu e vorba ca lumea nu cumpara Windows, sau nu foloseste programe care sa necesite procesor x86, ci faptul ca procesoarele ATOM erau intr-o zona moarta. Intel are bine merci monopolul in continuare pe x86 de putere mare, unde AMD (competitia) abia abia daca reuseste sa ramana in viata. Dar o firma nu cumpara PC-uri cu procesoare ATOM, pentru ca nu au suficienta putere de calcul.

Practic, ATOM era undeva intr-o zona in care nu atragea pe nimeni: nu avea suficienta eficienta energetica pentru a atrage consumatorii de smartfioane, nu avea suficienta putere pentru a sifona de la procesoarele intel mai flamande energetic si mai puternice.

Bine, ATOM aveau si ei potentiali cumparatori, dar prea putini. Intel a incercat sa migreze pe zona de servere, de aici si treaba cu Linux, dar nici acolo ATOM nu performa datorita performantelor scazute.

Cat despre birou: este tip open office, cam vreo 100 metri patrati per total. In stanga mea sunt 4 birouri libere si in dreapta 2, deci mai este spatiu, in caz ca vrei sa ni te alaturi ;)
In tara, firma are cam 780 de angajati, numai in Bucuresti fiind vreo 400, pusi in 3 astfel de sali open office imense.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" punmeister

Asta fiindca AMD foloseste aceiasi arhitectura din 2012, Piledriver.
Procesoarele Atom mai erau incluse si in laptopurile ieftine cu Windows 10 out of the box + Chromebookuri, care la noi nu exista ;)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Intel a vrut sa migreze pe servere din motivul numit si de mine, s.o.h.o si personal, enduser has gone to heck. De ce sa lupti o batalie pierduta, sa bagi in competitivitate ca sa vinzi putin, pe o nisa mare dar instabila si nesigura.
In alta ordine de idei... cica bancile nu mai dau imprumuturi la partide, raspuns la darea in spaga.  :twisted:
Si aparent nu mai dau nici guvernului, s-a trezit mfp sa emita obligatiuni pentru populatie.  :lol: As if. Asta-i din categoria "cumparati actiuni la Electrica". Dupa ce am facut-o noi praf.  :mrgreen:
P.S. M-am gandit io ca e o invitatie subtila, but no thanks. Nu le-am facut colegilor, membri ai M.U. neamabilitatea sa ma intalneasca sau sa ma cunoasca ca sa fie bombardati cu solicitari de informatii despre mine. N-am s-o fac, nimanui.

 


Go to page:  1  ... 151 152 153 154 155 156 157  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422385 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use