Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB

218 posts, 14202 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB GPS

Adică ție îți convine să mergi în vagoane mizere, unde te poți lovi în zone ruginite, în loc să mergi cu un tramvai curat și fără probleme legate de elemente deteriorate? Poate sunt eu prea pretențios… Vatmanii sunt instruiți doar în cabină, interiorul este ceva care pe ei nu îi afectează.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB TPB

În niciun caz. Și eu îmi doresc să călătoresc în condiții bune. Tramvaiele pline de rugină ar trebui fie modernizate cum trebuie, fie retrase definitiv și casate.

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB ByOnu

...d-asta ma bucur ca nu-s "pasionat de tramvaie", ci de mobilitate. Calatorul pe primul loc. Tramvaiele modernizate din bugetul local trebuie sa fie in slujba contribuabililor. Faptul ca avem pe traseu cu calatori un tramvai cu podea coborata si unul cu interior modernizat in minus este o problema.

Primaria este cea care bugeteaza aceste modernizari si nu ar trebui sa permita STB sa faca chiar ce-i trece prin cap. Consilierii locali alesi de cetateni cu siguranta nu au votat proiectul de buget care includea modernizarea acestor tramvaie pentru a se face scoala cu ele, ci au bugetat aceste investitii cu scopul ca ele sa fie utilizate de catre calatori.

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB cris_m

Te agiti degeaba pentru ca si la altii se folosesc tramvaie PPC sau LF pentru scolarizare si nu mai urla nimeni ca este scos un vehicul accesibil din serviciu. Te las pe tine sa ghicesti capitala despre care vorbesc.  :mrgreen:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB GPS

Dacă la alții nu e bine, nu trebuie să fie nici la noi.

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB Andrei98

Suntem in anul 2023, este obligatoriu sa existe macar un vagon cu actionare in CA pentru scolarizare. V3A-ul clasic e pe duca daca se realizeaza achiztiile promise, e aproape inutil sa mai scolarizezi pe cineva pe reostatic. Ca STB nu are mai multe vagoane cu PPC sau LF e alta problema.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB TPB

Ar fi mai fi o variantă, deși presupune câteva modificări: introducerea celor 5 tramvaie de școală în serviciul cu călători, iar la nevoie, se retrage un tramvai (din orice model) sau se retrag două pentru școlarizare, pentru o zi.
Noi, aici, putem veni cu multe idei bune, dar este păcat de ele că nu se pun în aplicare...

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB Chev Celios

Voi nu luati in calcul ca la examen tramvaiul trebuie sa fie in stare tehnica buna. Politistul poate sa refuze vagonul la examen.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB GPS

Până acum cum de nu au refuzat? Se poate recondiționa un vagon din cele existente, nu transformi unul cu RK special pentru asta.

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB ByOnu

Hai sa le luam pe rand.

Este normal sa se faca scoala pe CA. Evident. Nu este insa normal ca tramvaiul sa fie tinut degeaba in depou in afara orelor de scoala.

Cat despre faptul ca politia ar putea refuza un tramvai detetiorat la examen, ...nu trebuie sa aiba bare verzi, scaune noi si sa miroasa a nou in salon pentru asta. Sunt destule vagoane decente spre foarte bune care nu au iesit acum de la RK/RR etc.

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB cris_m

Vreau si eu sa vad acele vagoane decente pe care le mentionezi tu ca eu de atatia ani nu am vazut decat ultimele catacombe, lipicioase si soioase.  :bleah:

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB PTSRomania

Vagonul V3A CA PPC 149 este un tramvai folosit pentru școlarizarea vatmanilor ,domiciliat depoului Titan.  Acest vagon este singurul tramvai cu podea parțial coborâtă, folosit pentru Școlarizări. Acesta însă s-a retras în jurul orei 12:30 spre depoul de domiciliu ,data fiind 18 august 2023.
IMG_0516.jpg (1.67 MB; downloaded 1489 times)
IMG_0521.jpg (1.72 MB; downloaded 1488 times)

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB Luca M.

cris_m wrote here:
Vreau si eu sa vad acele vagoane decente pe care le mentionezi tu ca eu de atatia ani nu am vazut decat ultimele catacombe, lipicioase si soioase.  :bleah:

014, 100, 277, 253 etc, in general tot ce e din 2019 inca e ok.

 


Re: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB Luca M.

Vagonul 149 a efectuat astazi mai multe curse, de fiecare data intorcand la Complex Comercial Titan, apoi continuandu-si traseul.
IMG_7624.jpeg (669.3 KB; downloaded 818 times)

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422647 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use