Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Accidente / incidente

4897 posts, 1306132 views
 
Go to page:  1  ... 118 119 120 121 122 123 124  ... 350
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente ByOnu

Mircea G, de-a lungul timpului mi-ai lasat impresia a unei persoane care nu vrea piste de biciclete, care nu vrea largirea trotuarelor, ce sa mai, a omului nascut in masina. Acum sincer sunt socat ca nici macar numerotarea benzilor nu o cunosti. Din pacate acesta este tipul soferului meltean. El trebuie sa parcheze unde are el nevoie, ca doar plateste taxe de poluare ce pisici, nu? Mai spuneau unii ca de ce se face metroul din banii lor. Bre, voi, noi (ca si eu am masina, dar la cat de putin o folosesc am si uitat), poluati/poluam. Logic ca platim in plus pentru un confort in plus, acest lucru in schimb nu-ti da drepturi in plus. Soferul meltean habar n-are de codul rutier, uraste pietonii care indraznesc sa puna piciorul pe trecere si nu uita sa-l claxoneze si sa-l injure corespunzator. Voi va prefaceti ca vreti o schimbare in societate, aere, schimbarea vine de la cel mai mic nivel. Nu poti sa arunci gunoiul pe jos in timp ce te plangi de jegul din oras, la fel cum nu poti sa blochezi intersectia si sa te plangi de trafic.  Jenant.

Cat despre problema din poza, sunt necesare BENZI SPECIALE. Si hai nu te mai umfla in pene, cati soferi nu vad zilnic fortand autobuzul pentru a-i lasa sa-i intre in fata de pe prima banda obligatorie la dreapta, zeci! In fiecare zi!

DAF SB220 wrote:
nu degeaba e să fiu luat la bătaie când mai făceam fotografii mijloacelor de transport în comun că sunt considerat cârcotaş.


Aici nu sunt de acord cu tine, cum ar fi sa ma apuc eu sa iau la bataie fiecare popa pe care il vad, doar asa, ca mi se par mie "carcotasi"?

 


Re: Accidente / incidente DAF SB220

Da dar nu toţi gândesc aşa. Sunt mulţi care văd pe internet ce se scrie despre ei şi când văd că le faci poză să te bată, că mai sunt d-ăştia chiar dacă nu au voie să facă aşa ceva. Unii încep să te ia la întrebări la greu, alţii să-ţi promită că să nu te mai prindă şi numai d-astea. Acum văd de unde mi se trage atâta ghinion când scoteam aparatul să fac poză la un Ikarus, cum se uitau şoferii urât şi începeau să arate pumnul şi alea, alea...

 


Re: Accidente / incidente iliutu

Treaba soferilor este sa fie atenti in trafic si sa conduca. Nu au nici un drept sa se enerveze pe tine. Daca o fac, inseamna ca sunt cu ceva musca pe caciula.

 


Re: Accidente / incidente DAF SB220

Nu vreau să mă înţelegeţi greşit, o păţeam deseori. Staţi liniştit că sunt şi şoferi care nu au nimic de ascuns şi la fel fac...
Sunt şoferi care au necazuri în viaţa particulară şi când mai vede că-i pozezi că-ţi place maşina care o conduce zice că îi faci poza să-i arăţi şefului ce cămaşă are pe el...

 


Re: Accidente / incidente Costin

Va rog frumos sa nu va atacati si sa va masurati cuvintele. Nu isi au rostul apelativele "meltean" sau "cocalar". De asemenea nu isi are rostul o discutie pro sau contra soferilor RATB. Sunt si ei soferi ca toti șoferii din Romania - unii buni, altii prosti. Sa te agati doar de o categorie si sa o dai de exemplu pentru totalitatea lor nu e nici util, nici relevant...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente 133 313

Mircea G wrote:
Nu este accident , din fericire , dar este un incident !
Azi pe la ora 16.30 la semaforul de la Cutitul de Argint , din directia Serban Voda .
Un cocalar de la RATB  , a venit pe banda de facut dreapta( 3)  , si forta sa intre pe banda 2 .
Se vede bine manevra facuta . daca si cu ditamai autobuzul faci asemenea magarii si manevre ,,,,
Felicitari distrusului .


P.S. Doua ore mai tarziu unul cu Hilux imi facea la fel mie la Candiano cu Serban Voda. Si cum el avea Hilux si eu aveam cea mai ieftina asigurare pe troaca de serviciu... am zis... cu Dumnezeu inainte vere, tine-te tare!  :twisted: S-a prins fraieru' din ranjetul meu sinistru si a lasat-o moarta. Il am pe film pe undeva...
P.P.S. Io daca as fi in locul soferilor de pe RATB nu as mai lasa nici un cocalar sa iasa din benzinariile de pe Viilor-Rahova in fata mea. Sa stea la prioritate martafoii, ca pe urma capata impresii. Prea multe Gafe si nu fac bine la impresionisti..

 


Re: Accidente / incidente Florinds

Pentru Mircea G (nu e cazul acum, daca suntem la semafor):

15. La apropierea de o staţie pentru mijloace de transport public de persoane prevăzută cu alveolă, din care conducătorul unui astfel de vehicul semnalizează intenţia de a ieşi, conducătorul vehiculului care circulă pe banda de lângă acostament sau bordură este obligat să reducă viteza şi, la nevoie, să oprească pentru a-i permite reintrarea în trafic.

De curiozitate, am vazut in general cum gandesti, de cate ori ai respectat regula asta? Sau alveola e ocupata de masini parcate si nu se mai respecta regula. Dupa cum zice si ByOnu, daca autobuzul avea banda dedicata, nu mai era nevoie de manevra asta. Daca ar avea benzi dedicate, nu si-ar mai lua atatia masinile, ar fi doar masinile de serviciu in trafic si alte cateva cazuri speciale pentru flexibilitate.

 


Re: Accidente / incidente alex230ro

Tot din ciclul RATB la piata Montreal azi la ora 8.03 un 105 a trecut pe rosu.nu am notat nr parc sau nr inmatriculare

 


Re: Accidente / incidente aztec

NU este un autobuz cu care sa fi circulat in ultimele luni si sa nu fi trecut pe galben sau pe rosu.
Asa ca deja e banal..aleg un loc mai sigur, ma tin bine...si sper sa ajung la destinatie.

 


Re: Accidente / incidente iliutu

In Lisabona transportul in comun are prioritate (semafoare separate). Unde nu sunt separate, daca e galben insemna verde, daca e rosu inseamna rosu sau verde. La noi s-a ales varianta romaneasca ...

 


Re: Accidente / incidente crocodil

Ieri conduceam pe la Sportului dupa un 253 si cat pe aci sa intru in el. Autobuzul respectiv avea functional doar un stop pe frana dreapta sus!

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Mircea G

Florinds wrote:
Pentru Mircea G (nu e cazul acum, daca suntem la semafor):

Multumesc de indicatii , esti varza si ai o problema . te-ai simtiti vizat ?tu te stergi la nas cu batista , sau cu mineca ??? Eu zic sa folosesti batista , apoi sa dai lectii .
Pt linistea ta , cred ca sint printre putinii care dau prioritate ratb-ului...asa ca lasa tu analizele pe text , mai fine vezi ce faci tu , ca ai probleme grave .
Sint prea obosit acum , tu esti ala care se lauda ca este cocalar si depaseste coloana la semafor ????

 


Re: Accidente / incidente Robert24

Mircea G, depasesti orice masura! Ai mai fost avertizat in trecut, ai fost si suspendat, dar vad ca iti place sa pui paie pe foc in continuare.
Este ultima data cand iti mai atrag atentia! Daca nu intelegi, te invit sa fii flamer pe alte forumuri, bloguri, ziare de scandal etc.

 


Re: Accidente / incidente georgica2704

4901 era azi pe seara pe Calea Grivitei la Accidente usoare. Era cam zgariat pe partea stanga spate pana aproape de geam. Cel mai des l-am vazut pe 253.

 


Go to page:  1  ... 118 119 120 121 122 123 124  ... 350
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423263 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use